Wiadomości z Archidiecezji

SŁOWO PRZED VII ŚWIATOWYM DNIEM UBOGICH 2023

Siostry i Bracia,

w tym roku już po raz siódmy  będziemy obchodzić Światowy Dzień Ubogich. Tym razem Ojciec Święty Franciszek zaprasza nas do refleksji nad postawą starotestamentalnego Tobiasza, który nie odwrócił twarzy od biednego (por. Tb 4,7).

Światowy Dzień Ubogich nie jest po to, abyśmy przez jeden dzień przypomnieli sobie o ubogich i im pomogli, lecz przeciwnie - by uświadomił nam, że ubogich zawsze mamy obok siebie (por. J 12,8) i że są oni niezwykle ważną cząstką Kościoła. Jak pięknie napisał Papież Franciszek: „Ubodzy są ludźmi, mają twarze, historie, serca i dusze.
Są braćmi i siostrami ze swoimi zaletami i wadami, jak wszyscy inni, i ważne, aby wejść
w osobistą relację z każdym z nich” (Orędzie na VII ŚDU, 7).

Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizacjach świeckich
i kościelnych, które działają na terenie archidiecezji katowickiej i które każdego dnia konkretnie pomagają ubogim, wchodząc z nimi w relacje i widząc w nich ludzi.

Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w wielu wydarzeniach, przygotowanych z tej okazji w różnych miejscach archidiecezji.

Z modlitwą i błogosławieństwem

Wasz biskup Adrian