Słowo Proboszcza PDF Drukuj Email
niedziela, 03 kwietnia 2011 16:40

Czcigodni Parafianie!

Opatrzność Boża pozwoliła nam wkroczyć w nowy okres roku kościelnego, który nazywamy Wielkim Postem. Środą Popielcową rozpoczęliśmy ten szczególny czas przygotowania do Wielkanocy, która w tym roku przypada 16 kwietnia. Wielki Post to czas intensywnego życia duchowego, zerwania z grzechem i nawrócenia do Boga, pokuty, walki z własnymi słabościami i z mocami zła. Ma to być dla każdego z nas czas odnowy wewnętrznej, dokonywania solidnego bilansu zdrowia duchowego i "remanentu" w swoim sercu. Wszędzie tam, gdzie jest nieład, gdzie nagromadziła się warstwa kurzu np. w sferze ducha - złych przyzwyczajeń, zaniedbań, trzeba bowiem dokładnie posprzątać. Jako ludzie wierzący mamy to czynić przede wszystkim przez podjęcie uczynków pokutnych, jakimi są: modlitwa, post i jałmużna. Jakże niepopularne to dzisiaj słowa! W dobie biznesu, gdy pieniądz staje się wszystkim, gdy człowiek wart jest tyle, ile posiada na bankowym koncie, mówienie o praktykach pokutnych wydaje się być co najmniej nietaktem. Ale czy właśnie dlatego tym bardziej nie potrzebujemy „zimnego prysznica” abyśmy się opamiętali, spojrzeli na własne życie z dystansem, czy czasem nasze egoistyczne „mieć” nie góruje nad „być” - co najważniejsze - ZBAWIONYM?  Bóg daje nam kolejną szansę na poprawę życia, naszych relacji z bliskimi ale przede wszystkim z Nim samym. Niejednokrotnie będziemy słyszeć w kościele, że Wielki Post jest wyjątkowo cennym czasem refleksji nad sensem życia i tajemnicą Odkupienia człowieka. Tego czasu odkrywania potęgi Ukrzyżowanego Syna Bożego wszyscy potrzebujemy. Od nas samych jednak będzie zależało, jak ten okres przeżyjemy i czy damy Bogu szansę na dotarcie do naszych serc. W wielkopostnych ćwiczeniach duchowych  mogą nam pomóc nabożeństwa takiej jak Droga Krzyżowa z kazaniem pasyjnym w każdy piątek i Gorzkie żale w niedzielę o godz. 15.00, na które serdecznie Was wszystkich zapraszam.
                W I piątek lutego rozpoczęliśmy studniową codzienną modlitwę różańcową przygotowującą nas do 100-rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie. Wierzymy, że czekające nas uroczystości, będą czasem wylania szczególnych łask. Wierzymy też, że zgodnie z zasadą Fatimy wszyscy jesteśmy zaproszeni do współpracy z niebem w wypełnianiu się wielkich obietnic przekazanych przez Matkę Bożą. Poświęcajmy się  Niepokalanemu Sercu Maryi i żyjmy na co dzień tym poświęceniem, by coraz pełniej upodabniać się do Jej Najczystszego Serca. Trwajmy przy Sercu Niepokalanym, które zgodnie z postanowieniem Jezusa jest dla dzisiejszego świata drogą do Boga. Serdecznie dziękuję, wszystkim tym parafianom, którzy codziennie o godz. 11.30. gromadzą się w kościele, jest nas naprawdę bardzo dużo z czego ogromnie się cieszę i proszę byśmy w tej gorącej codziennej modlitwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem u stóp Pani Fatimskiej wytrwali do 13 maja.

Na rozpoczynający się okres wielkopostnej pokuty niech Wam Pan Bóg Błogosławi.

Zmieniony: piątek, 03 marca 2017 14:58