Dzień Dawcy Szpiku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 17 lutego 2018 08:20


   FUNDACJA  DKMS                                                             Warszawa, 17 lutego 2018 r.

 

 Akcja:  Dzień Dawcy Szpiku”, która odbędzie się:

 

Data:               23 lutego 2018 r.

Godzina:         17:00 – 22:00 (do zakończenia zaplanowanego w tym dniu koncertu)


Miejsce:         
Centrum Kulturalno Edukacyjne w Czerwionce

Adres:             3 Maja 36D,  Czerwionka

 

Data:               24 lutego 2018 r.

Godzina:         11:00 – 17:00

Miejsce:          Szkoła Podstawowa nr 8 w Dębieńsku Wielkim

Adres:             Prosta 17,  Dębieńsko Wielkie

           

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Każdy z nas może uratować komuś życie, rejestrując się jako potencjalny dawca szpiku.

 

Znamienne wydają się słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego podczas Kongresu Światowego Towarzystwa Transplantologicznego w roku 2000, które brzmią następująco: „Trzeba zaszczepić w sercach ludzi młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu narządów”. Oddając swoje komórki macierzyste, bądź szpik kostny pacjentowi, dla którego jedynym ratunkiem jest przeszczepienie, dawca nie ponosi żadnego uszczerbku na zdrowiu i życiu. Może, więc warto na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad przesłaniem pozostawionym nam przez Jana Pawła II. Ta chwila refleksji daje nam możliwość podjęcia decyzji zgodnej z własnymi przekonaniami. Przełamanie swoich obaw i uprzedzeń pozwoli na uratowanie czyjegoś życia poprzez oddanie niewielkiej cząstki siebie.

Proszę Czcigodnego Księdza Proboszcza o wspomnienie podczas ogłoszeń duszpasterskich o możliwości rejestracji jako potencjalny dawca szpiku.

 

 OGŁOSZENIE

 

„Drodzy Parafianie, 23 lutego 2018 r., w godzinach 17:00 – 21:00 na terenie Centrum Kulturalno Edukacyjnego w Czerwionce, a także 24 lutego
w godzinach 11:00 – 17:00 w SP 8 w Dębieńsku Wielkim odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców pod nazwą „Dzień Dawcy Szpiku w Rybniku”. Podczas Dnia Dawcy Szpiku wszystkie zdrowe osoby, w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Gorąco zachęcam do zapoznania się ze szczegółami bycia potencjalnym dawcą szpiku oraz ewentualnej rejestracji. Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa. Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych:

 

- Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej . Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą
w klinice pobrania.

- Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

Gorąco zachęcam do zapoznania się ze szczegółami bycia potencjalnym dawcą szpiku oraz ewentualnej rejestracji.

 

Nasza akcja miała na celu także poszukiwanie dawcy szpiku dla 27 letniej Magdy – byłej uczennicy i mieszkanki Czerwionki - Leszczyn, której niestety nie dane było otrzymać szpiku ratującego życie. Życzeniem śp. Magdy oraz jej najbliższej rodziny jest jednak doprowadzenie akcji do końca, co być może pozwoli uratować inne życie. Dlatego jako społeczność SP 8 w Czerwionce - Leszczynach prosimy mieszkańców o liczne rejestrowanie się jako potencjalni dawcy szpiku.”

 

Fundacja DKMS zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku jako niezależna organizacja typu non-profit, a swoją działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. Do dzisiaj udało się nam zarejestrować i przebadać ponad 1 250 000 (styczeń 2018) potencjalnych dawców. 4 800 (styczeń 2018) osób oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.

 

Mam nadzieję, że przychyli się Ksiądz Proboszcz do mojej prośby.

 

Z wyrazami szacunku,


Bartłomiej Cisek

Koordynator ds. Rekrutacji Dawców

Fundacja DKMS